All-conquering Slattery wraps up Munster title in great style

Posted on: November 28th, 2016

Matt Slattery (Strata3-VeloRevolution) has been ultra-dominant in the Support Your Local Bike Shop Munster CX League this season and yesterday he added another win to his tally in Thurles, winning the Upperchurch-Drombane CC-promoted event by over two and a half minutes. (Photo by Sean Rowe, homepage photo with thanks to Ryan Milestone)

 

By Brian Canty

Matt Slattery was crowned the inaugural winner of the Support Your Local Bike Shop Munster Cyclocross League yesterday after winning the final round in convincing style.

It’s been a season to remember so far for the Strata3-VeloRevolution man who has completely dominated from start to finish.

At yesterday’s contest promoted by Upperchurch Drombane CC in Thurles, Co Tipperary, Slattery won by over two and a half minutes.

Ex-professional road rider John Dempsey of Panduit Carrick Wheelers CC came in for a fine second – his best result of the season.

The event was once again well-supported and on a fast, dry course, Slattery attacked the race from the start.

He got away on his own, extending his margin as he rode towards victory over the six laps that followed.

Richard Barry of St Finbarr’s is another who has enjoyed a good season and he was third on the day as well as wrapping up third overall in the series.

Richard Maes (Killarney CC) was runner-up overall, despite finishing sixth yesterday.

Italian rider Giuseppe Greco dominated the ‘B’ race on a mountain bike.

He beat the field by over three minutes, with well-known road man Michael Hennessy of Fermoy CC in second and Pauric Laois (Laois CC) next in third.

 

Support Your Local Bike Shop Munster CX League

Round 6: Thurles, Co Tipperary

Promoted by Upperchurch-Drombane

A Race

1 MATT SLATTERY ASen Strata3/Velorevolution 48:44.3
2 JOHN DEMPSEY ASen Panduit Carrick Wheelers cc 51:19.9
3 RICHARD BARRY ASen St. Finbarrs CC 51:43.6
4 TREVOR WOODS AM40 Aquablue 52:13.9
5 CORMAC DALY ASen Tralee Manor West iBike 53:08.0
6 RICHARD MAES ASen Killarney Cycling Club 53:14.0
7 MARK SHANNON ASen BURREN 53:28.4
8 SIMON RYAN ASen Mego Raw Cycles 54:52.7
9 PATRICK CLIFFORD ASen Killarney Cycling Club 55:06.7
10 MATTY TAYLOR ASen Munster Focus CX Racing Team 55:16.4
11 GARY MCDONALD AM40 BURREN 55:53.2
12 AJ MURPHY AM50 Midleton CTC 56:05.0
13 PAUL BIRCHALL AM50 Munster Focus CX Racing Team 56:11.6
14 RUSSELL TREACY AM40 St. Finbarrs CC 56:14.5
15 ANDREW O’CALLAGHAN ASen De Ronde van Cork CC 56:17.2
16 DAVID SCANNELL ASen De Ronde van Cork CC 56:18.0
17 ALAN LEEN ASen De Ronde Van Cok CC 57:08.1
18 DENIS DUNWORTH ASen Moda Kingdom Endurance Sports 57:18.6
19 ROBERT REIDY ASen KILCULLEN 58:31.0
20 MICHEAL CORKERY AM50 De Ronde van Cork CC 58:35.7
21 GERALD TROY ASen Burren Cycling Club 49:17.2
22 DONOUGH BARROW AM40 Revolution CC Mallow 49:33.2
23 FIONA MEADE Ladies Munster Focus CX Racing Team 49:38.4
24 GER MOORE AM40 St. Finbarrs CC 50:38.3
25 STEPHEN ALLEN AM40 St. Finbarrs CC 51:03.6
26 KEVIN SHERLOCK ASen Nenagh CC 51:15.1
27 KENNY BUCKE AM40 Team RAD 51:15.3
28 SEAN TANGNEY AM40 Killarney Cycling Club 51:36.9
29 JOHN MALONEY AM40 Burren Cycling Club 52:03.8
30 PAUL GRIFFIN ASen De Ronde van Cork CC 52:41.8
31 BRIAN NEVIN AM40 Burren Cycling Club 53:06.5
32 AIDAN CROWLEY AM40 Strata3/Velorevolution 53:33.1
33 TERENCE REA AM40 De Ronde van Cork CC 54:19.4
34 SEAN WALSH AM40 De Ronde Van Cok CC 54:42.8
35 LAURA SHANNON Ladies Burren Cycling Club 54:45.7
36 BRENDAN O SULLIVAN ASen Killorglin Cycling Club 54:54.5
37 JERRY RYAN AM40 Upperchurch Drombane Cycling Club 56:01.4
38 LISA STAPELBROEK Ladies Kenmare 57:39.6
39 RICHARD CLEVARLY AM40 SLIEAGH LUACHRA 59:29.5
40 FINBAR CONHEADY ASen Burren 49:12.5

 

15192574_1756955334555558_5406738845474749803_n

Watch out for this fella! Italian Giuseooe Greco blitzed everyone in the B race, winning by over three minutes despite riding a mountain bike! (Picture with thanks again to Ryan Milestone)

 

B Race, 5 laps

1 GIUSEPPE GRECO B Race Asd racing team Agrigento 45:00.1
2 MICHAEL HENNESSY B Race Fermoy Cycling Club 48:00.8
3 PAURIC WALSH B Race Un Laoised 49:16.3
4 SHANE O’ BRIEN B Race Tralee Manor West iBike 50:27.3
5 MICHAEL LOOBY B Race Velo Revolution 50:38.8
6 BRENDAN COAKLEY B Race Over The Hill CC 51:46.4
7 DAVID DONOVAN B Race Upperchurch Drombane Cycling Club 52:21.8
8 PAT BREEN B Race Unattached 53:39.0
9 BRIAN MCCARTHY B Race MBCC 54:00.6
10 PATRICK RYAN B Race Tipperary Wheelers 54:22.2
11 MICHEAL CAHILL B Race Upperchurch Drombane Cycling Club 54:50.5
12 TOM MULQUEEN B Race De Ronde van Cork CC 55:15.5
13 EAMONN SWEENEY B Race Revolution CC Mallow 55:47.7
14 AIDAN KILLEEN B Race Nenagh CC 46:18.8
15 SEAMUS FAHEY B Race Upperchurch Drombane Cycling Club 46:51.8
16 JOE CLOHESSY B Race Upperchurch Drombane Cycling Club 47:36.6
17 GER BARRY B Race Upperchurch Drombane Cycling Club 48:23.2
18 JOHN RYAN B Race Upperchurch Drombane Cycling Club 50:23.2
19 PAT WIXTED B Race Keeper CC 51:10.0
20 DECLAN BOLGER B Race Upperchurch Drombane Cycling Club 51:17.1
21 EOIN MACKLE B Race UDCC 52:49.0
22 PAUL OTOOLE B Race UDCC 54:37.2
23 TOM O’DWYER B Race Upperchurch Drombane Cycling Club 57:26.6
24 BENNY O’BRIEN B Race Upperchurch Drombane Cycling Club 58:26.6
25 DAVID MCCARTHY U16 MBCC 29:56.8
26 DANIAL MCDONALD U16 BURREN CC 30:25.8
27 DAVID CULLOTY U16 Killarney Cycling Club 30:43.5
28 FIONN O DWYER U16 Raparee Cycle Club 33:56.0
29 ROWAN TREACY U16 Raparee Cycle Club 41:06.4
30 DAN LAWLOR B Race Upperchurch Drombane Cycling Club 44:06.6
31 EVAN MURPHY U14 Killarney Cycling Club 22:47.1
32 DARRAGH MCDONALD U14 MBCC 23:51.3
33 JADEN LEANE U14 Killarney Cycling Club 24:40.9
34 SEAN HICKEY U14 Killarney Cycling Club 28:20.0
35 KILLIAN OSHEA U14 Killarney Cycling Club 28:21.2
36 MARK MCGLIN U14 Killarney Cycling Club 30:16.0

 

Final Series Classifications

Men’s Series

1st – Matt Slattery – Strata3/Velo Revolution

2nd – Richard Maes – Killarney CC

3rd – Richard Barry – St Finbarrs CC

 

Women’s Series

1st – Fiona Meade – Munster Focus CX Racing Team

2nd – Lisa Staplebrook – Kenmare CC

3rd – Laura Shannon – BRT

 

Masters 40 Series

1st – Trevor Woods – Aquablue

2nd – Russell Treacy – St Finbarrs

3rd – John Crowley – Killarney CC

 

Masters 50 Series

1st – Paul Birchill – Munster Focus CX Racing Team

2nd – Micheal Corkery – DeRonde Van Cork CC

3rd – David Lawless -Team WORC

 

Team Series

1st – Munster Focus CX Racing Team

2nd – BRT

3rd – St. Finbarrs CC

 

renew-2019-cycling-ireland-membership-nowjfif
sean-kelly-october-mallorcagif
top-bike-fitting-by-shane-foleygif
aidan-hammond-expert-bikefittingirelandgif
cigala-cycling-coaching-2019gif
eat-sleep-cycle-gironagif
<
rotor-bikesgif