Results from all races Masters’ National Track Champs, Sundrive Rd

Posted on: September 13th, 2015

Paul Armstrong of the Sundrive Track Team has taken the gold medal in the Masters’ 40 sprint title race at the national championships in Dublin (Photo with thanks to Ronan O Riain)

 

 

Masters’ National Track Championships

Sat, Sept 12th: Sundrive Road, Dublin

Masters’ 40 Sprint

Qualifying round

Name Club Flying 200 Rank
Chris Troy (Castlebar) 13.38 8
Christopher Hewings (unatt) 14.20 10
Gerry Dollard (Sundrive Track Team) 13.88 9
Brian Phelan (Sundrive Track Team) 13.34 7
Brian Coonan (Naas CC) 14.61 11
Greg Swinard (Aqua Blue) DNS
Dave O’Connor (Park Wheelers) 13.07 5
Mark Kiernan (Murphy Surveys) DNS
Aidan Reade (Black Rose) 13.26 6
John Caffrey (Lucan CRT) 12.53 3
Paul Armstrong (Sundrive Track Team) 12.24 1
Brendan Whelan (Arcane Adamstown) 12.99 4
Jason Henry (unatt) 12.51 2

Quarter Finals

200 Time Name Name 200 Time
Q1 4 Brendan Whelan Dave O’Connor 5
Q2 3 John Caffrey Aidan Reade 6
Q3 2 Jason Henry Brian Phelan 7
Q4 1 Paul Armstrong Chris Troy 8

Semi Finals

Name Name
Semi1 Winner Q1 Brendan Whelan Paul Armstrong Winner Q4
Semi 2 Winner Q2 John Caffrey Jason Henry Winner Q3

Bronze Ride

Name Name
4 Brendan Whelan John Caffrey 3 B

Gold Silver

Name Name
1 G Paul Armstrong Jason Henry 2 S

Podium

1 . Paul Armstrong (Sundrive Track Team)

2. Jason Henry (Unattached)

3. John Caffrey (Lucan CRT)

 

 

Masters’ 40 3km Individual

Time Rank
208 Pur Gerry Dollard (Sundrive Track Team) 4.25.87
206 Pur Christopher Hewings (unatt) 4.26.99
291 Pur David Mullin (Sundrive Track Team) 4.21.72
207 Pur Dave O’Connor (Park Wheelers) 4.27.35
204 Pur Brian Phelan (Sundrive Track Team) 4.40.94
202 Pur Brendan Whelan (Arcane Adamstown) DNS
205 Pur Chris Troy (Castlebar) 3.46.89 1
288 Pur Mark Kiernan (Murphy Surveys) ?
203 Pur Brian Coonan (Naas CC) 4.34.74
201 Pur Aidan Reade (Black Rose) 4.10.09
292 Pur Derek Cunningham (Bikeworx) DNS
209 Pur Jason Henry (unatt) DNS
226 Pur John Caffrey (Lucan CRT) 3.52.82 3
287 Pur Greg Swinard (Aqua Blue) 3.47.13 2

Qualifiers

Time Red Red (Finish Home) Green Start Time Green
Match 1 4.26.99 Chris Hewings Gerry Dollard 4.25.87
Match 2 4.27.35 Dave O’Connor David Mullin 4.21.72
Match 3 3.46.89 Chris Troy Brian Phelan 4.40.94
Match 4 4.34.74 Brian Coonan Mark Kiernan ?
Match 5 DNS Jason Henry Aidan Reade 4.10.09
Match 6 3.47.13 Greg Swinard John Caffrey 3.52.82

Final podium

1. Chris Troy (Castlebar CC)

2. Greg Swinard (Team Aquablue)

3. John Caffrey (Lucan CRT)

 

 

Masters’ 40 750m TT

Name Club Time Rank
204 TT Brian Phelan (Sundrive Track) 1.02.49 12
205 TT Chris Troy (Castlebar) 57.89 6
208 TT Gerry Dollard (Sundrive Track Team) 1.01.73 11
203 TT Brian Coonan (Naas CC) 1.03.38 14
291 TT David Mullin (Sundrive Track Team) 59.54 9
293 TT Fergus Whelan (Arcane Adamstown) DNS
207 TT Dave O’Connor (Park Wheelers) 58.93 8
206 TT Christopher Hewings (unatt) 1.03.21 13
287 TT Greg Swinard (Aqua Blue) 56.41 4
202 TT Brendan Whelan (Arcane Adamstown) 57.56 5
288 TT Mark Kiernan (Murphy Surveys) 58.88 7
201 TT Aidan Reade (Black Rose) 59.81 10
289 TT Paul Armstrong (Sundrive Track Team) 54.14 3. Bronze
209 TT Jason Henry (unatt) 53.40 1. GOLD
226 TT John Caffrey (Lucan CRT) 53.77 2. Silver

 

 

Masters’ 40 Scratch Race

Name Club Place Medal
201 SCR Aidan Reade (Black Rose) 9
202 SCR Brendan Whelan (Arcane Adamstown) 13
203 SCR Brian Coonan (Naas CC) DNF
204 SCR Brian Phelan (Sundrive Track Team) DNF
205 SCR Chris Troy (Castlebar) 4
206 SCR Christopher Hewings (unatt) DNS
207 SCR Dave O’Connor (Park Wheelers) 14
291 SCR David Mullin (Sundrive Track Team) 8
292 SCR Derek Cunningham (Bikeworx) DNS
293 SCR Fergus Whelan (Arcane Adamstown) 7
208 SCR Gerry Dollard (Sundrive Track Team) 12
287 SCR Greg Swinard (Aqua Blue) 1 GOLD
209 SCR Jason Henry (unatt) 10
294 SCR John Blackwell (unatt) 3 Bronze
226 SCR John Caffrey (Lucan CRT) 5
295 SCR Kevin Whelan (Arcane Adamstown) 11
288 SCR Mark Kiernan (Murphy Surveys) 2 Silver

 

 

Masters’ 50 Sprint

Name Club Flying 200 Rank
313 SPR Mark Burns (McNally Swords) 14.97 8
302 SPR Denis Forrest (Blarney CC) DNS
300 SPR Alan Neenan (Usher IRC) DNS
310 SPR Hugh Byrne (Sundrive Track Team) 14.24 5
304 SPR Eamonn Hartley (Comeragh CC) 14.86 7
312 SPR John Mulcahy (Newcastle West) 15.68 9
301 SPR Brian Hammond (Lucan CRT) 14.14 3
320 SPR Terry Ferris (Murpgy & Gunn) 14.25 6
307 SPR Eddie Lynch (Orwell) 14.20 4
318 SPR Paul Swenarton (North Down CC) 14.00 2
308 SPR Ger Ivory (Bray Wheelers) 13.61 1
311 SPR John Brady (Smartlamp) DNS

Quarter Finals

200 Time Name Name 200 Time
Q1 4 Eddie Lynch Hugh Byrne 5
Q2 3 Brian Hammond Terry Ferris 6
Q3 2 Paul Swenarton Eamonn Hartley 7
Q4 1 Ger Ivory Mark Burns 8

Semi Finals

Name Name
Semi1 Winner Q1 Eddie Lynch Ger Ivory Winner Q4
Semi 2 Winner Q2 Terry Ferris Paul Swenarton Winner Q3

Bronze Ride

Name Name
4 Terry Ferris Eddie Lynch 3 B

Gold-Silver Ride

Name Name
1 G Ger Ivory Paul Swenarton 2 S

 

 

Masters’ 50 2km individual pursuit

Name Club Time Rank
313 Pur Mark Burns (McNally Swords) 3.01.93 8
300 Pur Alan Neenan (Usher IRC) 2.49.70 4
310 Pur Hugh Byrne (Sundrive Track Team) 3.00.97 6
304 Pur Eamonn Hartley (Comeragh CC) 3.01.44 7
318 Pur Paul Swenarton (North Down CC) 2.42.63 1 GOLD
308 Pur Ger Ivory (Bray Wheelers) 3.13.42 10
301 Pur Brian Hammond (Lucan CRT) 2.44.31 2 SILVER
317 Pur Martin Thompson (Team Smartlamp) 2.56.15 5
320 Pur Terry Ferris (Murphy & Gunn) 3.08.79 9
311 Pur John Brady (Smartlamp) DNS
307 Pur Eddie Lynch (Orwell) 2.47.46 3 BRONZE

Qualifiers

Time Red Red (Finish Home) Green Start Time Green
Match 1 3.01.93 Mark Burns
Match 2 3.00.97 Hugh Byrne Alan Neenan 2.49.70
Match 3 2.42.63 Paul Swenarton Eamonn Hartley 3.01.44
Match 4 2.44.31 Brian Hammond Ger Ivory 3.13.42
Match 5 3.08.79 Terry Ferris Martin Thompson 2.56.15
Match 6 2.47.46 Eddie Lynch

 

 

Masters’ 50 500m TT

Name 2015 Time Rank
312 TT John Mulcahy (Newcastle West) 43.13 8
317 TT Martin Thompson (Team Smartlamp) 42.96 7
313 TT Mark Burns (McNally Swords) 42.69 6
301 TT Brian Hammond (Lucan CRT) 42.60 5
300 TT Alan Neenan (Usher IRC) DNS
302 TT Denis Forrest (Blarney CC) DNS
320 TT Terry Ferris (Murphy & Gunn) 42.46 4
307 TT Eddie Lynch (Orwell) 40.65 1
311 TT John Brady (Smartlamp) DNS
318 TT Paul Swenarton (North Down CC) 40.91 2
304 TT Eamonn Hartley (Comeragh CC) 45.14 10
308 TT Ger Ivory (Bray Wheelers) 44.22 9
310 TT Hugh Byrne (Sundrive Track Team) 41.65 3

 

Masters’ 50 Scratch Race

Name Club Placing Medal
300 SCR Alan Neenan (Usher IRC) DNS
301 SCR Brian Hammond (Lucan CRT) 1 GOLD 1
302 SCR Denis Forrest (Blarney CC) DNS
304 SCR Eamonn Hartley (Comeragh CC)
307 SCR Eddie Lynch (Orwell) Bronze 3
308 SCR Ger Ivory (Bray Wheelers)
310 SCR Hugh Byrne (Sundrive Track Team)
311 SCR John Brady (Smartlamp) DNS
312 SCR John Mulcahy (Newcastle West)
313 SCR Mark Burns (McNally Swords)
317 SCR Martin Thompson (Team Smartlamp)
318 SCR Paul Swenarton (North Down CC) Silver 2
320 SCR Terry Ferris (Murphy & Gunn)

 

 

Masters’ 60 Sprint

Flying 200 Rank
504 Spr Phil Ormrod (unatt) 14.81 4
502 Spr John Coates (Sundrive Track Team) 17.24 6
503 Spr Paul O’Connell (Usher) 14.55 3
500 Spr Eddie Dunne (unatt) 15.08 5
506 Spr Tom Daly (O’Leary Stone Kanturk) 14.50 2
505 Spr Terry Cromer (Sundrive Track Team) 13.44 1

Semi Finals

Name Name
Semi1 Winner Q1 Terry Cromer Phil Ormrod Winner Q4
Semi 2 Winner Q2 Tom Daly Paul O’Connell Winner Q3

Bronze Ride

B Name Name
3 Paul O’Connell Phil Ormrod 4

Gold Silver

G Name Name S
1 Terry Cromer Tom Daly 2

 

 

Masters’ 60 2km Individual Pursuit

Time Rank
500 Pur Eddie Dunne (unatt) 3.12.03 3 Bronze
504 Pur Phil Ormrod (unatt) 3.17.91 5
503 Pur Paul O’Connell (Usher) 3.14.22 4
502 Pur John Coates (Sundrive Track Team) 3.28.94 6
505 Pur Terry Cromer (Sundrive Track Team) 3.00.51 2 Silver
506 Pur Tom Daly (O’Leary Stone Kanturk) 2.52.36 1 GOLD

Qualifiers

Time Red Red (Finish Home) Green Start Time Green
Match 1 3.17.91 Phil Ormrod Eddie Dunne 3.12.03
Match 2 3.28.94 John Coates Paul O’Connell 3.14.22
Match 3 2.52.36 Tom Daly Terry Cromer 3.00.51

 

 

Masters’ 60 500m TT

Time Rank
504 TT Phil Ormrod (unatt) 44.75 5
500 TT Eddie Dunne (unatt) 44.25 4
502 TT John Coates (Sundrive Track Team) 48.96 6
503 TT Paul O’Connell (Usher) 44.19 3 Bronze
505 TT Terry Cromer (Sundrive Track Team) 40.45 1 Gold
506 TT Tom Daly (O’Leary Stone Kanturk) 41.58 2 Silver

 

 

Masters’ 60 Scratch Race

Placing Medal
500 Scr Eddie Dunne (unatt) 3 Bronze
502 Scr John Coates (Sundrive Track Team) 4
503 Scr Paul O’Connell (Usher) DNF
504 Scr Phil Ormrod (unatt) DNF
505 Scr Terry Cromer (Sundrive Track Team) 1 Gold
506 Scr Tom Daly (O’Leary Stone Kanturk) 2 Silver

 

 

 

 

firefly-collection-velorevolutiongif
marmotte-pyrneesgif
top-bike-fitting-by-shane-foleygif
aidan-hammond-expert-bikefittingirelandgif
cigala-cycling-coaching-2019gif
eat-sleep-cycle-gironagif
<
rotor-groupsets-advert-2019gif