Full results all races Des Hanlon Memorial Classic 2019, Co Carlow

Posted on: March 31st, 2019
Full results all races Des Hanlon Memorial Classic 2019, Co Carlow. There were four great races at the Des Hanlon and we have results for all (Photo: Sean Rowe)


Sun, March 31: Des Hanlon Memorial Classic

Promoted by Carlow Road Cycling Club

A1-A2 Men’s Race

  1. Conor Hennebry Dan Morrissey-MIG-Pactimo
  2. James Curry Dan Morrissey-MIG-Pactimo
  3. Darnel Moore Caldwell Cycles Omagh
  4. Conor McCann BioRacer-DHL-FR Services
  5. Ronan McLaughlin Dan Morrissey-MIG-Pactimo
  6. Sean Hahessy Dan Morrissey-MIG-Pactimo
  7. Mark Dowling Unattached
  8. Marc Potts Unattached
  9. Ronan Killeen Lucan CRC
  10. John Brosnan Killarney Cycling Club
  11. Paul Kennedy Newcastle West CC
  12. Fintan Ryan Kingspan Track Project
  13. Donal Shearer Phoenix CC
  14. Damien Shaw Strata 3-VeloRevolution
  15. Tom Shanahan Limerick Cycling Club
  16. Tiit Talumaa St Tiernan’s Cycling Club
  17. John Buller Dan Morrissey-MIG-Pactimo
  18. Richie Maes Strata 3-Velorevolution
  19. Conor Murnane UCD Cycling Club
  20. Ryan Reilly Dan Morrissey-MIG-Pactimo

 

Women’s Classic

  1. Grace Young Strata 3-VeloRevolution
  2. Lara Gillespie Scott-Orwell
  3. Katharine Smyth Team Madigan
  4. Maeve Gallagher Castlebar Cycling Club
  5. Maura Claffey UCD Cycling Club
  6. Mia Griffin TC Racing
  7. Yvonne Doran Scott Orwell
  8. Eileen Burns Ballymena RC
  9. Emma Porter UCD Cycling Club
  10. Hilary Hughes Westport Covey Wheelers
  11. Gabriella Homer Unattached Leinster
  12. Agnieszka Wozniak Strata 4-VeloRevolution
  13. Niamh O’Donovan TC Racing
  14. Sofie Loscher Sundrive Track Team
  15. Orla Walsh UCD Cycling Club
  16. Megan Davenport UCD Cycling Club
  17. Leah Desmond Bandon Cycling Club
  18. Michelle McKinney Galway Bay CC
  19. Nessa Rochford De Ronde Van Cork

 

A3 Race

  1. Aaron Wade Vitus-Chill-NRPT
  2. Kevin McCambridge Vitus-Chill-NRPT
  3. Conor Murphy Rogers Scott Orwell
  4. Denis O’Connor Sliabh Luachra
  5. John Priest Lucan CRC
  6. Danny McDonald Burren CC
  7. Kieran McCarthy Greenmount Academy
  8. Dylan Traynor Vitus-Chill-NRPT

Unplaced Junior

  1. Robert Keane Laois CC
  2. Ryan Geraghty Bikeworx Celbridge

Prime Award

  1. Michael McCarthy Lucan CRC

 

A4 Race

  1. Shane Coll Drogheda Wheelers
  2. PJ Gallagher Blarney Cycling Club
  3. Patrick Munnely UCD Cycling Club
  4. James Corcoran Tullamore CTC
  5. Michael Moran DCU Cycling Club
  6. Adam Woods St Tiernan’s CC
  7. Cian Ibbotson McNally Swords CC
  8. James Hughes Stamullen Road Club
  9. Donal Byrne Unattached Leinster
  10. Niall Kelly St Tiernan’s CC

Prime Award

  1. Andy Richmond Lakeside Wheelers

 

renew-2019-cycling-ireland-membership-nowjfif
sean-kelly-october-mallorcagif
top-bike-fitting-by-shane-foleygif
hammonddesignnewgif
cigala-cycling-coaching-2019gif
eat-sleep-cycle-gironagif
rotor-bikesgif