Full results all races Round 2 Ulster Cyclocross Series, Belfast

Posted on: October 2nd, 2017

Round 2 Ulster Cyclocross Series

There was a huge turn-out for VC Glendale’s races at Musgrave Park in Belfast; Round 2 of the Ulster Cyclocross Series 2017 (Photo: David McVeigh – The Belgian Project)

 

Results Round 2 Ulster Cyclocross Series, Belfast

 

Oct 1: Round 2 Ulster Cyclocross Series

Promoted by VC Glendale

Musgrave Park, Belfast

Results Cyclocross A Race

1 Barry Kellett Dromara Cycling Club 49:09
2 David Montgomery unattached 49:35
3 Ross Collins McNally Swords CC 49:40
4 Christian Nachtigall Phoenix CC 50:06
5 Lewis Ferguson The Bike House CC 50:27
6 Alan Bingham Cuchulainn CC 50:41
7 Dominic McCartan Apollo Cycling Team 50:43
8 Johnny Taylor Carn Wheelers 51:21
9 Graham Boyd McConvey Cycles 52:05
10 Joseph McCrory Carn Wheelers 52:16
11 Jason Henry unattached 52:30
12 John Bogues Phoenix CC 52:43
13 Thomas Creighton McConvey Cycles 52:50
14 Kevin McKinney Armagh City Cyclists 52:52
15 Derek Finnegan Keevan CC 53:00
16 Peter McConville Newry Wheelers CC 53:50
17 Bob Talbot Harps CC 54:03
18 JJ Conway Harps CC 54:21
19 Chris Lawlor VC Glendale 55:43
20 David Broome Dromara Cycling Club 55:59
21 Robbie Smyth Apollo Cycling Team 56:08
22 Richard Cowan Dromara Cycling Club 56:20
23 Barry Convery Newry Wheelers CC 56:27
24 Dean Burnside Island Wheelers 56:46
25 Colm Quinn Newry Wheelers CC 56:48
26 Richard McCullough North Down CC 56:59
27 Pearse O’Hagan Inspired Cycling 57:20
28 Ed Boyle Phoenix CC 57:22
29 Graham Smyth Dromara Cycling Club 57:30
30 Deon McNeilly Shimna Wheelers Cycling Club 57:33
31 Gerard McNally Bann Valley Road Club 57:36
32 John Heverin Clann Eireann CC 57:37
33 Gary McCullough Team Madigan C.C. 57:42
34 Kyle Fisher Lakeland 57:46
35 Henry O’Neill Newry Wheelers CC 58:07
36 Gerard Craig VC Glendale 58:20
37 Sean Scullion Island Wheelers 58:21
38 Andy McGibbon unattached 58:29
39 Christopher McCann Banbridge CC 58:32
40 Eamon McConvey Newry Wheelers CC 59:04
41 Joe Henry Velo Cafe Magasin 59:36
42 Mark Gordon Newry Wheelers CC 1:00:09
43 Matt McLaughlin Phoenix CC 1:00:39
44 Nigel Gibson Carn Wheelers 1:00:56
45 Christopher Cameron Kinning Cycles 1:02:39
46 Michael Havern Newry Wheelers CC -1 lap
47 Michael McMullan unattached -1 lap
48 Oleksii Kolbasko XMTB -1 lap
49 Peter Sharkey Stamullen RC -1 lap
50 Stephen Prentice Banbridge CC -1 lap
51 Ray Beers East Antrim CC -1 lap
52 Conor Quinn Newry Wheelers CC -1 lap
53 Geoff Black Shimna Wheelers Cycling Club -1 lap
54 Andrew Patton Kinning Cycles -1 lap
55 Gareth O’Neill Newry Wheelers CC -1 lap
56 Ross Galway Killinchy Cycling Club -1 lap
57 Ethan Layhe Trail Demons CC -1 lap
58 Damien Bone Velo Cafe Magasin -1 lap
59 Marcus Cromie Shimna Wheelers Cycling Club -1 lap
60 Mark Bartley unattached -1 lap
61 Andrew Ewart Trail Demons CC -1 lap

 

Results Women’s Cyclocross Race

1 Trudy Brown VC Glendale 00:44:42
2 Gill Smith Phoenix CC 00:46:01
3 Niamh McKiverigan Powerhouse Sport 00:46:21
4 Julie Rea Phoenix CC 00:47:36
5 Roisin Skeffington Square Wheels 00:49:33
6 Martina Hawkins Shimna Wheelers Cycling Club 00:50:40
7 Janice Hepburn Island Wheelers -1 lap
8 Angie Smyth Apollo Cycling Team -1 lap
9 Ruth Aiken Banbridge CC -1 lap
10 Rachel Irvine The Bike House CC -1 lap
11 Fancea McNally Square Wheels -1 lap
12 Emma Convey unattached -1 lap
13 Summer McGibbon unattached -1 lap
14 Rachel McBride Omagh Wheelers Cycling Club -1 lap
15 Anna Russell Carn Wheelers -1 lap
16 Emma Elder Carn Wheelers -1 lap
17 Martina Dillon Square Wheels -1 lap

 

Results Cyclocross B Race

1 Jack Ferguson Dromara Cycling Club 49:28
2 Keith Abraham Trail Demons CC 50:11
3 Neil Armstrong Dromara Cycling Club 50:12
4 Seamus McAuley Other 50:13
5 Aaron Baines Spinning Studio Banbridge 51:14
6 Neil McCartan Powerhouse Sport 51:36
7 John Maginn Shimna Wheelers Cycling Club 52:49
8 Daniel Daly Phoenix CC 53:24
9 Dean Lockhart Carn Wheelers 53:33
10 Peter Hughes Armagh City Cyclists 53:55
11 Adrian Booth Dromara Cycling Club 54:04
12 Paul Hamilton PLUSHmtb 54:29
13 Peter Campbell Kilbride Cyclists 54:40
14 Roy Burnside Island Wheelers 55:03
15 Ian Ferguson Caldwell Cycles Omagh 55:10
16 Keith Hooks North Down CC 55:13
17 Sam Herron Velo Club Mourne 55:14
18 Cathal McGuigan Island Wheelers 55:27
19 Andrew Graham Velo Club Mourne 55:28
20 John McGuigan Dromara Cycling Club 55:45
21 Matthew Sinton Portadown Cycling Club 55:46
22 Adrian Kinley Shimna Wheelers Cycling Club 55:50
23 Aidan McCool Square Wheels 56:02
24 Neil Ervine Apollo Cycling Team 56:04
25 Kieran Gilligan Island Wheelers 56:05
26 Peter McBride Banbridge CC 56:07
27 Brendan Kirk North Down CC 56:12
28 Aidan Lafferty Island Wheelers 56:20
29 Lee Somerville Lakeland 56:23
30 Rod McBride Killinchy Cycling Club 57:04
31 Andy Williamson Keevan CC 57:09
32 Mark McGirr Lakeland 57:15
33 Rodney Young Carn Wheelers 57:25
34 Stephen Coney Island Wheelers 57:28
35 Darren Leavesley Apollo Cycling Team 57:30
36 Mike Barton Dromara Cycling Club 57:30
37 Jimmy McVeigh Shimna Wheelers Cycling Club 58:23
38 Robert Davison Dromara Cycling Club 58:29
39 Peter Campbell unattached 58:47
40 Martin McBride Lakeland 59:14
41 Mark Faloon XMTB 59:20
42 Matthew Leathem Trail Demons CC 59:20
43 Gareth Muldowney Clondalkin CC 59:30
44 Gareth Osborne Phoenix CC 59:38
45 Conrad Kettyles VC Glendale 59:54
46 Shane Campbell Square Wheels 1:00:25
47 Sean McCann Island Wheelers 1:00:44
48 Paul Mawhirt Dromara Cycling Club 1:00:54
49 Kieran Byrne Lakeland 1:00:57
50 Kevin McDowell North Down CC 1:01:22
51 Glenn Farrell unattached 1:01:23
52 John McAnerney Armagh City Cyclists 1:01:52
53 Andrew Evans Killinchy Cycling Club 1:02:06
54 Fred Macsorley Apollo Cycling Team 1:02:21
55 Neil Higgins Dunloy CC 1:02:50
56 David Maitland Phoenix CC 1:02:53
57 Bryce Hetherington Dromara Cycling Club 1:03:07
58 Chris Kelly Lakeland 1:03:19
59 Paul McMulkin Lakeland 1:03:19
60 Kevin Devlin Trail Demons CC 1:03:40
61 Diarmuid Nolan unattached 1:04:01
62 Michael Hamilton unattached 1:04:52
63 Gerald McVeigh Island Wheelers 1:05:05
64 Colin Davidson Kings Moss CC 1:05:17
65 Neil Craig Phoenix CC 1:05:37
66 Michael Farry Lakeland 1:05:57
67 Jonathan Graham Velo Club Mourne 1:06:14
68 Steven McAllister Ballymoney CC 1:06:16
69 Peter Clarke Square Wheels 1:06:49
70 David Torney Shimna Wheelers Cycling Club 1:07:53
71 Andrew Jess Ards CC 1:08:56
72 Kenny Fowler Square Wheels
73 David Duffy Cuchulainn CC
74 James Croskery Killinchy Cycling Club
75 Kristian Mullin Trail Demons CC
76 James Hegarty Phoenix CC
77 Keith Freel North Down CC
78 David Hobbs VC Glendale
79 David Jeffers Apollo Cycling Team
80 Michael Mitchell The Bike House CC

 

Men’s MTB Support Race

1 Sean Maguire VC Glendale 00:53:31
2 Mickey Clarke Shimna Wheelers Cycling Club 00:55:21
3 Brian McAuley Other 00:56:50
4 Joe Penny unattached 00:58:29
5 Brian Hamill Apollo Cycling Team 00:58:42
6 Heath McCombe Omagh Wheelers Cycling Club 01:00:16
7 Denver Irvine unattached 01:00:25
8 Brian McAlinden Apollo Cycling Team 01:01:39
9 Derek Miniss Dromara Cycling Club 01:03:18
10 Adrian Finnegan Phoenix CC 01:05:21
11 Graeme Evans Spires CC -1 lap
12 David Richardson Trail Demons CC -1 lap
13 Kieran Boyle Carn Wheelers -1 lap
14 Toby Cook unattached -1 lap

 

Women’s MTB Support Race

1 Lisa Millar Dromara Cycling Club 00:38:07
2 Alison McMullan Unattached 00:38:20
3 Karen Wynne Foyle CC 00:49:20
4 Debbie Boyd Apollo Cycling Team 00:52:50

 

Results U16 Boy’s Race

1 Darren Rafferty Island Wheelers
2 Ciaran Dixon Phoenix CC
3 Somhairle Owens Fisher Omagh Wheelers Cycling Club
4 Thomas Warke Ballymoney CC
5 Joseph Owens Omagh Wheelers Cycling Club
6 Ben Wilson Dromara Cycling Club
7 Donal Walsh AAA Cycling
8 Jay McAleenan Trail Demons CC
9 Finlay Murdoch Apollo Cycling Team
10 Ethan Jeffers Apollo Cycling Team
11 Fraser Harrower Dromara Cycling Club
12 James Campbell XMTB
13 Cathal McGovern VC Glendale
14 Brandon Cusick Maryland Wheelers
15 Cain Devlin Trail Demons CC

 

Results U16 Girl’s Race

1 Darcey Harkness Carn Wheelers
2 Maria McAllister Island Wheelers
3 Sarah Elder Carn Wheelers

 

Results U14 Boy’s Race

1 Adam Rafferty Island Wheelers
2 Oisin Ferrity Island Wheelers
3 Adam McGeever AAA Cycling
4 Travis Harkness Carn Wheelers
5 Shane Scullion Island Wheelers
6 Andrew Croskery Killinchy Cycling Club
7 Daniel Cardy Apollo Cycling Team
8 Adam Ewart Trail Demons CC
9 Ethan Maguire Omagh Wheelers Cycling Club
10 Frank Russell Carn Wheelers
11 Tom Russell Carn Wheelers
12 Shea O’Kane Phoenix CC

 

Results U14 Boy’s Race

1 Hannah Mullin Trail Demons CC
2 Keela Smyth Apollo Cycling Team
3 Lily Brown VC Glendale

 

Results U14 Girl’s Race

1 Hannah Mullin Trail Demons CC
2 Keela Smyth Apollo Cycling Team
3 Lily Brown VC Glendale

 

renew-2019-cycling-ireland-membership-nowjfif
sean-kelly-october-mallorcagif
top-bike-fitting-by-shane-foleygif
aidan-hammond-expert-bikefittingirelandgif
cigala-cycling-coaching-2019gif
eat-sleep-cycle-gironagif
<
rotor-bikesgif