Roger Aiken and Barry Kellett storm home by big margin in Derry

Posted on: October 31st, 2016

National champion Roger Aiken has claimed the main event in a packed series of races in Derry. Along with runner-up Barry Kellett, they were almost a minute ahead of the next man home Graham Boyd (Photo: Toby Watson)

 

Round 4, Ulster Cyclocross Series

Sun, Oct 30th: St Columb’s Park, Derry

Promoted by Foyle CC

Cyclocross Men’s A Race

1 Roger Aiken Asea Wheelworx 00:53:26
2 Barry Kellett Dromara Cycling Club 00:53:32
3 Graham Boyd Xmtb McConvey Cycles 00:54:24
4 Dominic McCartan Apollo CT 00:54:23
5 Glenn Kinning Kinning Cycles 00:55:41
6 Christian Nachtigall Phoenix CC 00:56:10
7 Jason Henry **UNATTACHED Ulster** 00:56:16
8 Alan Bingham Cuchulainn CC 00:56:38
9 Derek Finnegan Keevan CC 00:57:49
10 Stephen McKenna Omagh Wheelers 00:57:51
11 Ronan McLaughlin Foyle CC 00:58:00
12 Colm McGarvey Epic MTB 00:58:02
13 Stephen Cunningham Shimna Wheelers 00:58:25
14 David O’Neill Swords CC 00:59:09
15 Peter Morrison Velo Cafe Magasin 00:59:09
16 Jonathan Taylor Carn Wheelers 00:59:38
17 Des Woods Newry Wheelers CC 01:00:26
18 Thomas Hepburn Island Wheelers 01:00:35
19 Joe McCrory Carn Wheelers 01:00:36
20 Stephen Hutchinson Cookstown Cycling Team C 01:00:58
21 Chris McKeown Dunloy Cycling Club 01:01:14
22 Graham Smyth Dromara Cycling Club 01:01:11
23 Richard Archer East Tyrone Cycling Club 01:01:18
24 Conor Campbell Newry Wheelers CC 01:01:22
25 Brian Kellett Lakeland CC 01:01:44
26 John Scott Island Wheelers 01:01:53
27 Peter Davison Dromara Cycling Club 01:02:12
28 Matthew McAllister Island Wheelers 01:02:24
29 Bréandan Flannagan Ballymoney CC 01:02:35
30 Ross Galway Killinchy CC -1 lap
31 Sean Maguire VC Glendale -1 lap
32 Craig Lloyd **UNATTACHED Ulster** -1 lap
33 Anthony McConville Apollo CT -1 lap
34 Gerard McNally Bann Valley Road Club -1 lap
35 Michael McBride AAA -1 lap
36 Ed Boyle Phoenix CC -1 lap
37 Robert Curry Foyle CC -1 lap
38 Robbie Doherty Ballymoney CC -1 lap
39 Christopher McCann Banbridge CC -1 lap
40 Eamon McConvey Newry Wheelers CC -1 lap
41 Shane Elder Carn Wheelers -1 lap
42 Richard Cowan Dromara Cycling Club -1 lap
43 Ray Beers East Antrim – Audi -1 lap
44 Deon McNeilly Shimna Wheelers -1 lap
45 James McCourt Island Wheelers -2 laps
46 Ryan McClelland Trail Demons CC -3 laps

 

Cyclocross Women’s Race

1 Trudy Brown VC Glendale 00:49:30
2 Gill Smith Phoenix CC 00:49:34
3 Emma Casey Trail Demons CC 00:51:11
4 Julie Rea Phoenix CC 00:51:14
5 Diane Wilson Dromara Cycling Club -1 lap
6 Alwynne Shannon Newry Wheelers CC -1 lap
7 Martina Hawkins Shimna Wheelers -1 lap
8 Emma Convey Scott Orwell Wheelers -1 lap
9 Janice Hepburn Island Wheelers -1 lap
10 Emma Elder Carn Wheelers -1 lap

 

Cyclocross B Race

1 Colin Deane Ballymena Road Club 00:45:03
2 Matt McLaughlin Phoenix CC 00:45:03
3 Aaron Baines Spinning Banbridge 00:45:06
4 Robbie Smyth Apollo CT 00:45:22
5 Nigel Gibson Carn Wheelers 00:45:25
6 Barry Kirkland Island Wheelers 00:45:26
7 Bob Talbot Harps CC 00:45:29
8 Michael McMullan North Down CC 00:45:30
9 Pearse O’Hagan Inspired Cycling 00:45:30
10 Chris Cameron Kinning Cycles
11 Hugh Gallagher Naas Cycling Club 00:45:50
12 Kyle Fisher Lakeland CC 00:46:07
13 Brian Wilson Dromara Cycling Club 00:46:40
14 Daniel Daly Phoenix CC 00:47:02
15 Martin McBride Lakeland CC 00:47:02
16 Michael Havern Newry Wheelers CC 00:47:20
17 Paul Watson Dromara Cycling Club 00:48:12
18 Kieran Gilligan Island Wheelers 00:48:13
19 Mark Bartley **UNATTACHED Ulster** 00:48:16
20 Oliver Logan Omagh Wheelers 00:48:24
21 Simon Gill Foyle CC 00:48:28
22 Conor Quinn Newry Wheelers CC 00:48:31
23 Roy Burnside Island Wheelers 00:48:47
24 Peter Hughes Armagh City Cyclists 00:49:16
25 Jonathan Dooey Dunloy Cycling Club 00:49:17
26 Andy Williamson Keevan CC 00:49:21
27 Mark Hanna Velo Cafe Magasin 00:49:24
28 Kevin Devlin Trail Demons CC 00:49:26
29 Keith Abraham Trail Demons CC 00:49:35
30 Stephen McNally Square Wheels CC 00:49:39
31 Matthew Brennan Cookstown Cycling Team C 00:49:50
32 Mark Gordon Newry Wheelers CC 00:50:08
33 Fred MacSorley Apollo CT 00:50:08
34 Robbie Silcock Island Wheelers 00:50:09
35 Grzegorz Ligudzinski Emyvale CC McQTyres 00:50:13
36 Conrad Kettyles VC Glendale 00:50:24
37 Brendan Kirk North Down CC 00:50:27
38 Mark McGirr Lakeland CC 00:50:30
39 Peter McBride Banbridge CC 00:50:32
40 James Kelly St Tiernans Cycling Club 00:50:34
41 Robert Davison Dromara Cycling Club 00:50:56
42 Neil Ervine Apollo CT 00:51:02
43 Michael Farry Lakeland CC 00:51:18
44 Chris Watson VC Glendale 00:51:38
45 Paul McMulkin Lakeland CC 00:51:53
46 Peter Campbell Kilbride Cyclists 00:51:54
47 Aidan Lafferty Island Wheelers 00:52:08
48 Bryce Hetherington Dromara Cycling Club 00:52:22
49 Garrett Greene Velo Cafe Magasin 00:52:30
50 Connor McCann Armagh City Cyclists 00:52:42
51 Damian Bone Velo Cafe Magasin 00:52:46
52 Neil Craig Phoenix CC 00:52:56
53 Michael Hamilton North Down CC 00:53:17
54 Jonny Finn Spires CC 00:53:29
55 John Maginn Shimna Wheelers 00:53:37
56 Andrew Ewart Trail Demons CC 00:53:57
57 David Maitland Phoenix CC 00:53:58
58 Danny Browne Lakeland CC 00:54:16
59 Kenny Fowler Square Wheels CC 00:54:18
60 Gary Rafferty Island Wheelers 00:54:21
61 Graham Sunderland SMCC Lisburn 00:54:38
62 Gareth Skelly Carn Wheelers 00:54:53
63 Derek King Apollo CT 00:54:58
64 Clifford Grant Cookstown Cycling Team C 00:55:05
65 Aidan McCool Square Wheels CC 00:55:06
66 John McDermott Omagh Wheelers 00:55:19
67 David Hobbs VC Glendale 00:55:42
68 Conrad Wynne Foyle CC -1 lap
69 Emmett Mullan Foyle CC -1 lap
70 Neil Higgins Dunloy Cycling Club -1 lap
71 Sean Bleeks Island Wheelers -1 lap
72 Damian McCarry **UNATTACHED Ulster** -1 lap
73 Brendan Barnes VC Glendale -1 lap
74 Ian Blayney North Down CC -1 lap
75 Eric Parsons Titanic Quarter Cycling Club -1 lap
76 Sean Warnock Shimna Wheelers -1 lap

 

Men’s MTB Race

1 Calvin Moore Caldwell Cycles Omagh 00:44:37
2 Oleksii Kolbasko Xmtb McConvey Cycles 00:48:08
3 Gary Thompson Maryland Wheelers 00:48:45
4 Graeme Evans Spires CC 00:49:56
5 Philip Moore Caldwell Cycles Omagh 00:49:57
6 Gavin Hanna Apollo CT 00:50:09
7 Gavin Thompson Maryland Wheelers 00:50:10
8 Michael Nelson Apollo CT 00:50:24
9 Jeffrey Doyle Trail Demons CC 00:51:38
10 Ross Blayney North Down CC 00:52:06
11 Colin McGready Dromara Cycling Club 00:53:23
12 Maurice Sutherland Foyle CC 00:53:23
13 Martin Mullan Roe Valley CC 00:53:58
14 Neil Armstrong Dromara Cycling Club 00:54:31
15 Barry Daly Island Wheelers -1 lap
16 David Richardson Trail Demons CC -1 lap
17 Shaun Heaney Foyle CC -1 lap
18 Kristian Mullin Trail Demons CC -1 lap
19 Brian McAleenan Trail Demons CC -1 lap

 

Women’s MTB Race

1 Angie Smyth Apollo CT 00:45:53
2 Alison McMullan North Down CC 00:48:24
3 Nicola Nelson Apollo CT 00:51:23
4 Karen Wynne Foyle CC -1 lap

 

U16 Boys Race

1 Lee Harvey Xmtb McConvey Cycles 00:43:36
2 Drew Armstrong Killinchy CC 00:44:40
3 Jake Rushby North Down CC 00:47:42
4 Oisin Doherty AAA 00:47:45
5 Donal Walsh AAA CYCLING 00:48:24
6 Alan Hyndman VC Glendale 00:49:40
7 Callum Richardson Trail Demons CC 00:49:54
8 Dylan Traynor AAA CYCLING 00:50:20
9 Ben Wilson Dromara Cycling Club 00:50:51
10 Thomas Warhe Ballymoney CC -1 lap
11 Niall Skelly Carn Wheelers -1 lap
12 Ethan Layhe Trail Demons CC -1 lap
13 Ethan Jeffers Trail Demons CC -1 lap
14 Eoin Taylor **UNATTACHED Ulster**

 

U16 Girls Race

1 Méabh Flannagan Ballymoney CC 00:43:35
2 Darcey Harkness Carn Wheelers 00:46:40
3 Niamh McKiverigan Powerhouse Sport 00:47:19
4 Ellie Kelso East Tyrone Cycling Club 00:50:14
5 Sarah Elder Carn Wheelers 00:51:27

 

U14 Boys Race

1 Ryan Skelly Carn Wheelers 00:28:32
2 Odhran Doogan Errigal Cycling Club 00:28:31
3 Adam McGeever AAA 00:30:22
4 James Degier Trail Demons CC 00:31:39
5 Joseph Owens Omagh Wheelers 00:32:42
6 Somhairle Owensfisher Omagh Wheelers 00:33:29
7 Ethan McGuire Omagh Wheelers 00:33:36
8 Neil Kelso East Tyrone Cycling Club 00:38:35
9 Cain Devlin Trail Demons CC 00:40:21
10 Tom Ewart Trail Demons CC 00:42:27
11 Luke Keys Unattached -1 lap

 

U14 Girls Race

1 Maia Simmons North Down CC 00:32:13
2 Maria McAllister Island Wheelers 00:32:33
3 Katie Neill Carn Wheelers 00:33:47
4 Lauren Hanna Apollo CT 00:36:15

 

U12 Boys Race

1 Adam RAFFERTY Island Wheelers 11:44
2 Oisin FERRITY Island Wheelers 11:45
3 Travis HARKNESS Carn Wheelers 12:15
4 Daniel SCOTT Island Wheelers 12:57
5 Reuben MAITLAND Killinchy CC 13:13
6 Ryan LYNCH Foyle CC 13:28
7 Lance ABRAHAM Trail Demons CC 13:30
8 Adam EWART Trail Demons CC 13:37
9 Andrew CROSKERY Killinchy CC 13:38
10 Tiernan MCNALLY Island Wheelers -1 lap
11 Hugh O’HARE Trail Demons CC -1 lap
12 Ben HEPBURN Island Wheelers -1 lap
13 Darragh O’DONNELL Unattached Ulster -2 laps
14 Davin FOX Unattached Ulster -2 laps
14 Benjamin QUIGLEY Dromara Cycling Club -3 laps

 

U12 Girls Race

1 Hannah MULLIN Trail Demons CC 13:35
2 Keela SMYTH Apollo CT -1 lap
3 Erin HANNA Apollo CT -1 lap
4 Eimer SKELLY Carn Wheelers -1 lap
5 Clodagh DOHERTY VC Glendale -1 lap
6 Niamh NELSON Apollo CT -1 lap
7 Lily BROWN VC Glendale -2 laps
8 Sophie DALY Island Wheelers -2 laps

 

renew-2019-cycling-ireland-membership-nowjfif
sean-kelly-october-mallorcagif
top-bike-fitting-by-shane-foleygif
aidan-hammond-expert-bikefittingirelandgif
cigala-cycling-coaching-2019gif
eat-sleep-cycle-gironagif
<
rotor-bikesgif