Aiken is way ahead as McCluskey and Broome also triumph

Posted on: October 24th, 2016

Eventual winner Roger Aiken being hunted by Barry Kellett and Glen Kinning yesterday (Photo: Toby Watson)

 

Round 2 Kinnings Cyclocross Series

Sponsored by Kinning Cycles

Sun, Oct 23rd: Dundonald Ice Bowl

Men’s Cyclocross Race

1 Roger Aiken Asea Wheelworx 0:55:27
2 Graham Boyd Xmtb McConvey Cycles 0:56:59
3 Barry Kellett Dromara Cycling Club 0:57:01
4 Glen Kinning Kinning Cycles 0:57:06
5 Alan Bingham Cuchulainn CC 1:00:34
6 Dominic McCartan Apollo CT 1:01:02
7 Jason Henry **UNATTACHED Ulster** -1 lap
8 Jb Murphy Kilcullen Cycling Club -1 lap
9 Brendan Doherty VC Glendale -1 lap
10 Stephen Cunningham Shimna Wheelers -1 lap
11 Gareth Hegarty Scott Eurocycles -1 lap
12 Peter Davison Dromara Cycling Club -1 lap
13 Thomas Creighton Xmtb McConvey Cycles -1 lap
14 David O’Neill Swords CC -1 lap
15 John Bogues Phoenix CC -1 lap
16 Peter McConville Newry Wheelers CC -1 lap
17 Des Woods Newry Wheelers CC -1 lap
18 Stephen McKenna Omagh Wheelers -1 lap
19 Scott Maitland Killinchy CC -1 lap
20 Barry Convery Newry Wheelers CC -1 lap
21 Graham Smyth Dromara Cycling Club -1 lap
22 Gerald Irvine **UNATTACHED Ulster** -1 lap
23 Drew McKinley Newry Wheelers CC -1 lap
24 Dean Burnside Island Wheelers -1 lap
25 Darren O’Toole Bray Wheelers -1 lap
26 Joe McCrory Carn Wheelers -1 lap
27 Nathan Mullan Dromara Cycling Club -1 lap
28 Philip Roche Team Worc -2 laps
29 Matthew McAllister Island Wheelers -2 laps
30 Niall Quinlan ExpertCycles -2 laps
31 Brian Kellett Lakeland CC -2 laps
32 Breandan Flannagan Ballymoney CC -2 laps
33 Anthony McConville Apollo CT -2 laps
34 Craig Lloyd **UNATTACHED Ulster** -2 laps
35 Richard Cowan Dromara Cycling Club -2 laps
36 Ed Boyle Phoenix CC -2 laps
37 Ross Galway Killinchy CC -2 laps
38 Colm Quinn Newry Wheelers CC -2 laps
39 Derek Finnegan Keevan CC -2 laps
40 Eamon McConvey Newry Wheelers CC -2 laps
41 Peter Sharkey Stamullen M Donnelly RC -2 laps
42 Andy McGibbon Trail Demons CC -2 laps
43 Robert Greer Apollo CT -2 laps
44 Robbie Doherty Ballymoney CC -3 laps
45 Marcus Cromie Shimna Wheelers -3 laps
46 David Ewart Xmtb McConvey Cycles -3 laps
48 Padraig Rogan Phoenix CC -4 laps
49 Michael Hanley Orwell Wheelers -4 laps

 

Beth McCluskey on her way to another victory yesterday (Photo: David McVeigh – The Belgian Project)

 

Women’s Cyclocross Race

1 Beth McCluskey Scott Orwell 0:43:42
2 Michelle Geoghegan DTC Orwell Wheelers 0:46:39
3 Trudy Brown VC Glendale 0:46:50
4 Gill Smith Phoenix CC 0:49:22
5 Emma Casey Trail Demons CC -1 lap
6 Alwynne Shannon Newry Wheelers CC -1 lap
7 Mary Dawson Bray Wheelers -1 lap
8 Martina Hawkins Shimna Wheelers -1 lap
9 Julie Rea Phoenix CC -1 lap
10 Geraldine Gill Bohermeen CC -1 lap
11 Rachel Irvine Powerhouse Sport -1 lap
12 Ruth Aiken Banbridge CC -1 lap
13 Natalie Grieve EPIC MTB -1 lap
14 Emma Convey Orwell Wheelers -1 lap
15 Jacqueline Wade Dromara Cycling Club -2 laps
16 Bridget Boyle TC Racing -2 laps

 

David Broome took the opening round B race and was the winner of that event again yesterday (Photo: David McVeigh – The Belgian Project)

 

Cyclocross B Race

1 David Broome Dromara Cycling Club 0:47:19
2 Jonnie Boyle TC Racing 0:48:19
3 Richard Gaffikin Killinchy CC 0:49:04
4 Conor Young Kinning Cycles 0:49:24
5 Nigel Gibson Carn Wheelers 0:50:08
6 Edward Shannon Velo Club Mourne 0:50:30
7 Christopher McCann Banbridge CC 0:50:41
8 Barry Kirkland Island Wheelers -1 lap
9 Michael Havern Newry Wheelers CC -1 lap
10 Pearse Ohagan Inspired Cycling -1 lap
11 Aaron McCann Cuchulainn CC -1 lap
12 Kenny Bagnall Newry Wheelers CC -1 lap
13 Kyle Fisher Lakeland CC -1 lap
14 Neil McCartan Powerhouse Sport -1 lap
15 Matt McLaughlin Phoenix CC -1 lap
16 Keith Phillips North Down CC -1 lap
17 Adam Cunningham Velo Club Mourne -1 lap
18 Henry O’Neill Newry Wheelers CC -1 lap
19 Dean Lockhart Carn Wheelers -1 lap
20 Chris McKeown Dunloy Cycling Club -1 lap
21 Daniel Daly Phoenix CC -1 lap
22 Matty Blayney North Down CC -1 lap
23 Stewart Lorne Moynalty Cycling Club -1 lap
24 Adrian Booth Dromara Cycling Club -1 lap
25 John Shanks Dromara Cycling Club -1 lap
26 Aaron McQuaid Emyvale CC McQTyres -1 lap
27 Martin McBride Lakeland CC -1 lap
28 Rodney Young Carn Wheelers -1 lap
29 Jonathan Dooey Dunloy Cycling Club -1 lap
30 Edward Kearney Phoenix CC -1 lap
31 Barry Greer Kinning Cycles -1 lap
32 Sean McCourt VC Glendale -1 lap
33 Chris Cameron Kinning Cycles -1 lap
34 Mark Hanna Velo Cafe Magasin -1 lap
35 John McAnerney Armagh City Cyclists -1 lap
36 Conor Quinn Newry Wheelers CC -1 lap
37 Brendan Kirk North Down CC -1 lap
38 Mark Irvine **UNATTACHED Ulster** -1 lap
39 Paul Campbell Keevan CC -1 lap
40 Keith Abraham Trail Demons CC -1 lap
41 Gibson Chambers Dromara Cycling Club -1 lap
42 Stephen Prentice Banbridge CC -1 lap
43 Ray Fedigan Cuchulainn CC -1 lap
44 Michael Hamilton North Down CC -1 lap
45 Shea Gribbon Carn Wheelers -2 laps
46 Paul McMulkin Lakeland CC -2 laps
47 Gareth O’Neill Newry Wheelers CC -2 laps
48 Gareth Osborne Phoenix CC -2 laps
49 Kevin Devlin Trail Demons CC -2 laps
50 Colm Watson VC Glendale -2 laps
51 Stephen McNally Square Wheels CC -2 laps
52 Richard Faloon Xmtb McConvey Cycles -2 laps
23 Richard Topping Ards CC -2 laps
24 Paul Kelly Moynalty Cycling Club -2 laps
25 Ryan O’Reilly Carn Wheelers -2 laps
26 Christopher Kelly Lakeland CC -2 laps
27 Darren Rolston Lakeland CC -2 laps
28 Peter McBride Banbridge CC -2 laps
29 Richard Cahill Moynalty Cycling Club -2 laps
30 Tim Beattie Team Vision Racing -2 laps
31 Keith Freel North Down CC -2 laps
32 Sean McGreevy Velo Cafe Magasin -2 laps
33 Richard Gallagher St Tiernans Cycling Club -2 laps
34 Philip Magill Ballymoney CC -2 laps
35 Derek King Apollo CT -2 laps
36 Andrew Ewart Trail Demons CC -2 laps
37 Gerald McVeigh Island Wheelers -2 laps
38 Aidan McCool Square Wheels CC -2 laps
39 Garrett Greene Velo Cafe Magasin -2 laps
40 Graham Sunderland SMCC Lisburn -2 laps
41 Robert Watt North Down CC -2 laps
42 Neil Higgins Dunloy Cycling Club -2 laps
43 Anthony Mitchell Powerhouse Sport -2 laps
44 Matthew Leathem Trail Demons CC -2 laps
45 Scott Armstrong North Down CC -2 laps
46 Damian McCarry **UNATTACHED Ulster** -2 laps
48 Brendan Barnes VC Glendale -3 laps
49 Daragh O’Toole St Tiernans Cycling Club -3 laps

 

U16 Race (Boys)

1 Lee Harvey Xmtb McConvey Cycles 0:40:36
2 Drew Armstrong Killinchy CC 0:46:05
3 Ciaran Dixon Phoenix CC 0:46:48
4 Jake Rushby North Down CC 0:47:52
5 Donald Walsh AAA -1 lap
6 Callum Richardson Trail Demons CC -1 lap
7 Ethan Layne Trail Demons CC -1 lap
8 Dylan Ballymena Road Club -2 laps
9 Shane Murray Moynalty Cycling Club -2 laps
10 Ethan Jeffers Trail Demons CC -2 laps
11 Cain Devlin Trail Demons CC -3 laps

 

In the U16 girls race Clodagh Gallagher came out on top from Darcey Harkness and Niamh McKiverigan (Photo: David McVeigh – The Belgian Project)

 

U16 Race (Girls)

1 Clodagh Gallagher AAA 0:41:39
2 Darcey Harkness Carn Wheelers 0:43:06
3 Niamh McKiverigan Powerhouse Sport 0:43:47
4 Summer McGibbon Trail Demons CC 0:46:08
5 Ellie Kelso East Tyrone Cycling Club 0:48:16

 

The U14 boys podium, left to right: Odhran Doogan, Dean Harvey and Scott Roberts (Photo: Toby Watson)

 

U14 Race (Boys)

1 Dean Harvey Xmtb McConvey Cycles 0:32:37
2 Scott Roberts Xmtb McConvey Cycles 0:35:40
3 Odhran Doogan Errigal Cycling Club 0:35:54
4 Shea O’Kane Phoenix CC 0:39:32
5 Andrew Kelly Moynalty Cycling Club 0:42:00
6 James Campbell Xmtb McConvey Cycles -1 lap
7 James Degier Trail Demons CC -1 lap
8 Neil Kelso East Tyrone Cycling Club -1 lap

 

U14 Race (Girls)

1 Katie Neill Carn Wheelers 0:33:52
2 Maria McAllister Island Wheelers 0:35:04
3 Lily McGibbon Trail Demons CC 0:40:56

 

firefly-collection-velorevolutiongif
marmotte-pyrneesgif
top-bike-fitting-by-shane-foleygif
aidan-hammond-expert-bikefittingirelandgif
cigala-cycling-coaching-2019gif
eat-sleep-cycle-gironagif
<
rotor-groupsets-advert-2019gif