Aiken pushed hard by Boyd, Kellett in hard-fought battle

Posted on: November 14th, 2016

Roger Aiken comes home for victory, with Graham Boyd and Barry Kellett not too far behind in the end (Photo with thanks to David McVeigh of The Belgian Project)

 

Round 6: Ulster Cyclocross Seris

Seacourt, Larne, Promoted by Team Madigan

Senior Men, M40, Junior (8 laps)

1 Roger Aiken Team Asea 00:52:36
2 Graham Boyd Xmtb McConvey Cycles 00:52:41
3 Barry Kellett Dromara Cycling Club 00:52:59
4 Glenn Kinning Kinning Cycles 00:53:41
5 Christian Nachtigall Phoenix CC 00:54:05
6 Dominic McCartan Apollo CT 00:54:12
7 Alan Bingham Cuchulainn CC 00:54:18
8 Stephen Cunningham Shimna Wheelers 00:55:19
9 Derek Finnegan Keevan CC 00:55:31
10 Brendan Doherty VC Glendale 00:55:41
11 Jason Henry **UNATTACHED Ulster** 00:56:26
12 Peter Morrison Velo Cafe Magasin 00:56:48
13 David O’Neill Swords CC 00:56:59
14 Bréandan Flannagan Ballymoney CC 00:57:01
15 Stephen Hutchinson CCT 00:57:14
16 Joe McCrory Carn Wheelers 00:57:29
17 Gary Sheils Newry Wheelers CC 00:57:31
18 David Broome Dromara Cycling Club 00:57:45
19 Thomas Creighton Xmtb McConvey Cycles 00:58:38
20 Barry Convery Newry Wheelers CC 00:58:52
21 Graham Smyth Dromara Cycling Club 00:59:19
22 Peter McConville Newry Wheelers CC 00:59:19
23 Sean Scullion Island Wheelers 01:00:03
24 Conor Young Kinning Cycles 01:00:05
25 Matthew McAllister Island Wheelers -1 lap
26 Matt McLaughlin Phoenix CC -1 lap
27 Peter Davison Dromara Cycling Club -1 lap
28 Joe Henry Velo Cafe Magasin -1 lap
29 Richard Archer East Tyrone Cycling Club -1 lap
30 Seán Maguire VC Glendale -1 lap
31 Ed Boyle Phoenix CC -1 lap
32 Gerard McNally Bann Valley Road Club -1 lap
33 Brian Kellett Lakeland CC -1 lap
34 Robbie Doherty Ballymoney CC -1 lap
35 Chris Lawlor VC Glendale -1 lap
36 Christopher McCann Banbridge CC -1 lap
37 Ross Galway Killinchy CC -1 lap
38 Craig Lloyd **UNATTACHED Ulster** -1 lap
39 Nigel Gibson Carn Wheelers -1 lap
40 Derek Graham Dromara Cycling Club -1 lap
41 Marek Pluciniczak Portadown CC -2 laps
42 Marcus Cromie Shimna Wheelers -2 laps
43 Mickey Clarke Shimna Wheelers
44 Aaron Baines Spinning Banbridge
45 Dean Burnside Island Wheelers

 

30964423565_868a556568_o

Glenn Kinning (Kinning Cycles), right and Graham Boyd (XMTB McConvey Cycles) kept Roger Aiken honest throughout yesterday’s sixth round of the Ulster cyclocross league but they had no answer for the reigning national champion who edged the latter by five seconds (Photo with thanks to David McVeigh of The Belgian Project)

 

Women’s Race (6 laps)

1 Trudy Brown VC Glendale 00:49:39
2 Gill Smith Phoenix CC 00:50:19
3 Emma Casey Trail Demons CC -1 lap
4 Martina Hawkins Shimna Wheelers -1 lap
5 Ruth Aiken Banbridge CC -1 lap
6 Wannita Broome Dromara Cycling Club -1 lap
7 Emma Elder Carn Wheelers -1 lap
8 Francea McNally Square Wheels CC -2 laps
9 Adele McNally Bann Valley Road Club

 

30662743770_3fb2d2327c_o

Trudy Brown, VC Glendale, took the honours in the women’s race yesterday, beating runner-up Gill Smith of Phoenix CC with 40 seconds to spare. Emma Casey (Trail Demons CC) rounded out the podium for third (Photo with thanks to David McVeigh of The Belgian Project)

 

B Race (6 laps)

1 Henry O’Neill Newry Wheelers CC 00:43:47
2 Edward Kearney Phoenix CC 00:43:46
3 Edward Shannon Velo Club Mourne 00:43:50
4 Colm Watson VC Glendale 00:43:58
5 Pearse O’Hagan Inspired Cycling 00:44:15
6 Colm Quinn Newry Wheelers CC 00:44:23
7 Michael McMullan North Down CC 00:44:46
8 Barry Greer Kinning Cycles 00:44:58
9 Richard Gaffikin Killinchy CC 00:45:06
10 Graham Sunderland SMCC Lisburn 00:45:14
11 Robbie Smyth Apollo CT 00:45:24
12 Adam Cunningham Velo Club Mourne 00:45:30
13 Alan Hall Team Vision Racing 00:45:53
14 Brian Wilson Dromara Cycling Club 00:46:40
15 Michael Havern Newry Wheelers CC 00:46:41
16 James McCourt Island Wheelers 00:47:04
17 Kieran Gilligan Island Wheelers 00:47:12
18 Barry Kirkland Island Wheelers 00:47:42
19 Sean McGreevy Velo Cafe Magasin 00:47:46
20 Ray Beers East Antrim – Audi 00:47:48
21 Keith Abraham Trail Demons CC 00:48:07
22 Neil McCartan Powerhouse Sport 00:48:14
23 Keith Freel North Down CC 00:48:22
24 Tim Beattie Team Vision Racing 00:48:58
25 Roy Burnside Island Wheelers 00:49:01
26 Mark McGirr Lakeland CC 00:49:27
27 Brendan Kirk North Down CC 00:49:40
28 Matthew Brennan Cookstown Cycling Team C 00:49:45
29 Peter McBride Banbridge CC 00:50:07
30 Robert Davison Dromara Cycling Club 00:50:13
31 Stephen McNally Square Wheels CC 00:50:20
32 Sean McCourt VC Glendale 00:50:20
33 Rodney Young Carn Wheelers 00:50:22
34 Damian Bone Velo Cafe Magasin 00:50:32
35 Chris Cameron Kinning Cycles 00:50:33
36 Matthew Leathem Trail Demons CC 00:50:36
37 Gareth Osborne Phoenix CC 00:50:38
38 Gareth O’Neill Newry Wheelers CC 00:50:42
39 Mark Gordon Newry Wheelers CC 00:50:42
40 Bryce Hetherington Dromara Cycling Club 00:50:51
41 Andy Williamson Keevan CC 00:51:02
42 Ian Ferguson Unattached 00:51:08
43 Neil Ervine Apollo CT 00:51:23
44 Stephen Coney Island Wheelers 00:51:33
45 David Maitland Phoenix CC 00:51:49
46 Richard Faloon Xmtb McConvey Cycles 00:52:07
47 Mike Barton Dromara Cycling Club 00:52:08
48 Conrad Kettyles VC Glendale 00:52:27
49 Peter Campbell Kilbride Cyclists 00:52:49
50 Gary Davidson Island Wheelers 00:52:51
51 Meredith Thompson Velo Cafe Magasin 00:53:10
52 Peter Doggart North Down CC 00:53:29
53 John Maginn Shimna Wheelers -1 lap
54 Kevin Devlin Trail Demons CC -1 lap
55 William Forsythe Banbridge CC -1 lap
56 Gary Rafferty Island Wheelers -1 lap
57 Neil Craig Phoenix CC -1 lap
58 Jonny Finn Spires CC -1 lap
59 Grzegorz Ligudzinski Emyvale CC McQTyres -1 lap
60 Daniel Torney Shimna Wheelers -1 lap
61 Gareth Skelly Carn Wheelers -1 lap
62 Damian McCarry Unattached -1 lap
63 Robert Watt North Down CC -1 lap
64 David Hobbs VC Glendale -1 lap
65 Neil Higgins Dunloy Cycling Club -1 lap
66 Derek King Apollo CT -1 lap
67 Brendan Barnes VC Glendale -1 lap
68 Colin Boyd Apollo CT -1 lap
69 Sean Warnock Shimna Wheelers -1 lap
70 Clifford Grant Cookstown Cycling Team C
71 Mark Bartley Unattached

 

Men’s MTB Support Race (6 laps)

1 Gary Thompson Maryland Wheelers 00:46:52
2 Dean Lockhart Carn Wheelers 00:47:36
3 Gavin Thompson Maryland Wheelers 00:49:02
4 Stephen Millar Team Madigan C.C. 00:51:30
5 Gary McClune Team Madigan C.C. -1 lap
6 Andrew Evans Killinchy CC -1 lap
7 Gavin Hanna Apollo CT -1 lap
8 Neil Armstrong Dromara Cycling Club -1 lap
9 Ronan Campbell Xmtb McConvey Cycles -1 lap
10 Jeff Doyle Trail Demons CC -1 lap
11 Jack Murdoch Apollo CT -1 lap
12 Winston Johnston Maryland Wheelers -1 lap
13 Brian McAlinden Apollo CT -1 lap
14 David Spence Bann Wheelers CC -1 lap
15 Barry Daly Island Wheelers -1 lap
16 Martin McStay Apollo CT -1 lap
17 David Richardson Trail Demons CC -1 lap
18 Paul Osborne VC Glendale -1 lap
19 Kristian Mullin Trail Demons CC -1 lap
20 Liam Doherty Apollo CT -1 lap
21 Brian McAleenan Trail Demons CC -2 laps
22 Cathal Hendron Apollo CT

 

Women’s MTB support race, 6 laps

1 Angie Smyth Apollo CT 00:47:52
2 Alison McMullan North Down CC 00:51:04
3 Nicola Nelson Apollo CT 00:53:49
4 Anne Sandford La Lanterne Rouge -1 lap
5 Debbie Boyd Apollo CT -1 lap

 

renew-2019-cycling-ireland-membership-nowjfif
sean-kelly-october-mallorcagif
top-bike-fitting-by-shane-foleygif
aidan-hammond-expert-bikefittingirelandgif
cigala-cycling-coaching-2019gif
eat-sleep-cycle-gironagif
<
rotor-bikesgif